ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15507229
*
nr 1550 7229
Spegel
Gustaviansk stil, 102x40 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 juli 2023
kl 20:07:06
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/6 18:20:04
1
500 kr
3/7 19:35:43
2
800 kr
3/7 20:00:58
1
700 kr
3/7 20:00:58
2
800 kr (Budbetjänt)
3/7 20:02:07
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1550 7229
Spegel
Gustaviansk stil, 102x40 cm
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 3 juli 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 30/6 18:20:04 | 1 | 500 kr |
| 3/7 19:35:43 | 2 | 800 kr |
| 3/7 20:00:58 | 1 | 700 kr |
| 3/7 20:00:58 | 2 | 800 kr (Budbetjänt) |
| 3/7 20:02:07 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12



